Publiczne Gimnazjum w Zawadzie

Zawada 87 A, 33-112 Tarnowiec, Email: pg_zawada@op.pl

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
Wtorek, 20 Sierpień  2019  11:40:43

Memoriał

„MEMORIAŁ Ojca Zbigniewa Strzałkowskiego” został zorganizowany po raz pierwszy z inicjatywy Rady Pedagogicznej i Dyrektora Szkoły mgr inż. Krzysztofa Nowaka 20 czerwca 2004 roku. Od tej pory odbywa się co roku w 2 lub 3 niedzielę czerwca. Od 2007 roku swoim patronatem objął „Memoriał” Biskup Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej Wiktor Skworc.

Jest to uroczystość ku czci i pamięci o. Zbigniewa Strzałkowskiego - męczennika za wiarę, godnego syna „Ziemi Tarnowskiej”, zamordowanego przez maoistów w Peru w 1991 roku . Pragniemy w ten symboliczny sposób oddać mu cześć i upowszechniać pamięć o jego życiu i męczeństwie.
Ojciec Zbigniew Strzałkowski, franciszkanin, był postacią, która wyrosła i kształtowała się wśród mieszkańców Zawady. W swej pracy duszpasterskiej w dalekim Peru zasłynął jako przyjaciel i obrońca dzieci, dlatego też został wybrany na patrona szkoły w Zawadzie do której uczęszczał. Memoriał rozpoczyna się Mszą Świętą w intencji beatyfikacji Ojca Zbigniewa, podczas której jego współbracia Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) dzielą się swoimi wspomnieniami o męczenniku. Następnie wokół szczytu Góry Świętego Marcina odbywa się bieg masowy ku czci misjonarza, a po wręczeniu nagród piknik rodzinny organizowany przy współudziale władz samorządowych Gminy Tarnów.

 

Liczba uczestników biegów memoriałowych w latach 2004 - 2013

 

Więcej o Memoriale o. Zbigniewa StrzałkowskiegoDeveloped in conjunction with Ext-Joom.com