Publiczne Gimnazjum w Zawadzie

Zawada 87 A, 33-112 Tarnowiec, Email: pg_zawada@op.pl

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
Wtorek, 20 Sierpień  2019  01:20:47

Rzym. Liturgiczne wspomnienie męczenników z Peru.

Patron1Liturgiczne wspomnienie błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego będzie obchodzone 7 czerwca.
Dnia 24 lutego 2016 roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przychyliła się do prośby Zakonu o przeniesienie wspomnienia liturgicznego błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego  z dnia ich śmierci (9 sierpnia) na 7 czerwca, dzień w którym (w 1986 r.) pierwszy z nich został wyświęcony na diakona, drugi – na kapłana.

Ranga celebracji to memoria ad libitum [wspomnienie dowolne] (zgodnie z zaleceniami Kongregacji dotyczącymi kultu liturgicznego sprawowanego ku czci Błogosławionych z 21.05.1999 r.). Oznacza to, że każdy brat, który zechce uczcić liturgicznie Błogosławionych, będzie mógł to uczynić we własnym kościele/klasztorze (właśnie ad libitum) jako wspomnienie.
W miejscu ich śmierci i pochówku (Paraiacoto, Peru) będzie obchodzone jako memoria [wspomnienie] (tzn. obowiązkowe); natomiast jedynie w kościołach pod ich wezwaniem (za wyraźną zgodą tejże samej Kongregacji) celebracja może mieć rangę święta.

Patron2Developed in conjunction with Ext-Joom.com